Zagospodarowanie wód deszczowych

Zagospodarowanie wód deszczowych

scroll

Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, można znacznie pomniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 40 % - 50 % i przy okazji uniknąć podatku od deszczówki i po części uniezależnić się od dostawców wody. Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej można znacznie zaoszczędzić, co jest ściśle powiązane z codziennym użytkowaniem wody, które wiążą się z coraz wyższymi cenami. Powodem wzrostu cen są miedzy innymi rosnące koszty procesów oczyszczania ścieków.

Systemy zagospodarowania wody deszczowej można podzielić przede wszystkim ze względu na miejsce oraz zakres ich wykorzystania.

Wyróżniamy:
systemy ogrodowe – woda przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz budynku, głównie do podlewania zieleni, mycia samochodu i innych prac porządkowych. Co ważne, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w budynkach komercyjnych czy też użyteczności publicznej.

systemy wykorzystujące wodę wewnątrz budynku – np. wspomniane spłukiwanie toalet czy pranie i itp.

Podstawa działania zagospodarowania wód deszczowych opiera się miedzy innymi na zebranej z dachu budynku deszczówce. Woda, która spływa z dachu przez układ rynien trafia do zbiornika, umieszczonego najczęściej pod ziemią. Zanim zbiornik zostanie napełniony, woda jest oczyszczana przez filtr. Przy pomocy odpowiednio dobranej pompy, woda deszczowa pompowana jest do miejsca zapotrzebowania. Woda, która zbiera się w zbiorniku retencyjnym jest wykorzystywana do różnych innych celów i tym samym staje się kolejnym, alternatywnym źródłem. W swojej ofercie posiadamy różne urządzenia dla zastosowania zagospodarowania wód deszczowych. Urządzenia różnych producentów odpowiedzialne są za poprawne funkcjonowanie całego systemu zagospodarowania wód.
Odprowadzanie wody deszczowej z różnych powierzchni np. zadaszonych, a następnie odprowadzenie jej do gruntu w obrębie posesji pozwala na zachowanie naturalnego obiegu wodyWoda deszczowa spływająca systemem rynnowym z dachu, poprzez pionowy system spustowy, doprowadzana jest rurami ułożonymi pod ziemią do zbiornika podziemnego.